Kur Qan Ne EnderrSorkadhen e zune ne qark nje mbremje Kur ngrihej pas fleteve ylli Naten me mall a me dhembje. Ajo po qan: 115: 2 Për liri jetën e shkrijmë: 48: 3 I vetëm tretem (2) 44: 4 Malli për ty: 43: 5 Fluturove si flutur: 32: 6 Ura e dashurisë: 24: 7 Jeta po kalon: 24: 8 I lodhur: 19: 9 I vetëm tretem (1) 17: 10 Lavirja: 17: 11 Pankushja: 15: 12 Dream was, dream is: 15: 13 Ëndërr ishte, ëndërr është: 14: 14 Shkëndija: 14: 15. ;-) Dashuria Kur të pash më lindi simpatia Kur më buzëqeshe e dita se qenka dashuria,. shpjegimi I endrrave 37. Thjeshte dua te di nenkuptimin e disa gjerave/sendeve qe ne enderrojme Zakonisht pyes prinderit/shoqerine, por mendova qe kjo teme do ishte e dobishme edhe per ato qe jane kurjoze si puna ime :). Nje permbledhje e re ku perfshihen lirika te pazakonta. Ky libër u shkruajt me qëllim që t'ju shplodhë, t'ju…. Po une po mendoj mas shumti ka pa enderr kur qan ashtu merre nje pelen te madhe edhe shine ne gji. Ndërsa nëse shihni një fëmijë duke qarë, mund të jetë thjeshtë një presion i mbartur nga fëmijëria. kryqezimi i spitalit nene tereza. Vendi ishte parajse fare, dmth isha tek gjyshja. Mbrëmjen e sotme të ftuar në emisionin “Zonë e Lirë” janë këngëtarët Vaxi dhe Besim Bunjaku bashkë me menaxheren e tyre, Almira Ndoja. Shkollën fillore dhe gjimnazin i kreu në Kijevë, ndërsa studimet në Degën e Let. Sa e ëmbël e sa e butë ishte koha, kur ne i zgjuam ndjenjat e para edhe më e ëmbël e më e butë, kur iu përgjigjëm atyre, s’na ndalonte asgjë, se gjaku ishte i ri, ishte kohë që s’ka çmim, ishte kohë për dashuri Kur natën e kalonim nën yje e vetminë nuk e pranonim, te parku i madh me klithjen e fundit buzës puthjen i dhuronim. KUR SHELGU GJELBËRON. Ti e di se po vuan dhe ti e ndan dhimbjen e tij. Nuk e di a m'njohe apo ndjeve diqka tjeter. - Kur i bën mirë të varfrit, zëre se i ke dhënë borxh Perëndisë. Kur te ha hunda do zihesh me njeri. Sa "vdes" nga kënaqësia kur shoh sesi nënat si shqiponja i mbërthejnë të vegjëlit e tyre me krahë të fortë (unë e kam më të lehtë kur e mbaj të voglin mbi ije se më këput fare 😊) dhe çajnë ngado, që nga zyrat e postës për të shlyer detyrimet mujore e deri tek tregu i perimeve, ku ngarkohen deri ne ate pike sa shenja që ju lë çanta e varur në shpatulla, do një. Tani ta dhuroj ty qe je dashuria ime e pafund. Kjo eshte nje shkrim qe i dedikohet nje x personi Mbase e kupton edhe vete ajo Nese e lexon edhe nuk e kupton per ke eshte le te me shkruaj ok NJE DHIMBJE DO. Më pëlqente vërtetë puna ime. Watch Queue Queue. Poezia, koha kur unë nuk isha, koha kur nuk do të jem, pikë e përsëritur e shpirtit tim. Kur ti je large meje, jame sikur zogu pa nje krah. Kur Qan - Ne Enderr. Tani jam Grua! Nje grua qe esht rrezuar…nje Vajz pa vler perveq moralit qe kisha. A e dini se për vdekjen e besimtarit qan toka dhe qielli Daud bin Kajs ka thënë: Kam dëgjuar Ibën Kab-in të thotë: “Me të vërtetë toka vajton për njeriun dhe vajton nga njeriu. Disa zgjasin nga 5 deri në 20 minuta. të shohim edhe në ëndërr. Këtu ju mund ti gjeni ëndrrat me shkronjën A deri në Z Keni pare ndonje enderr dhe deshironi te dini se cfar domethenje ka kjo per jeten tuaj? Shkaroni librin e enderrave dhe gjeni sekrenin e enderres suaj! ABONENT Në qoftë se shikoni sikur jeni abonent reviste ose gazete ose çfarëdo lloj gjëje, do të […]. Babi: Bir pse qan? Djali: Pash ne enderr sikur po digjej shkolla… Babi: Ska gje ishte thjesht nje enderr… Djali: Prandaj po qaj se ishte enderr. Adriana Lima ka sfiluar për 19 vite, kjo. Gjithqka filloj kur u pam , e ni shikim ma ke fal nat moment per ni qast , kjo zemra jem u ndal Bad Sight - Ne Enderr ft Ram Kukaj (Official Video HD) 2015 - Duration: 4:03. Një brengë në shpirt, Brenguar në shumë anë, Që kërkon brerimë. Kur ne ëndërr mbani shume bizhuteri do te thotë se ne jetën reale jeni ambicioze dhe do arrini atje ku keni dashur. Më thuaj një herë se kotë nuk ishte krejt ky vajtim , mos harro se ti je e vetmja lumturi në shpirtin tim. Më poshtë është një fjalor për ëndrrat ku mund të mësoni domethënien e tyre. SA KEQ MË VJEN Sa keq më vjen kur dëgjoj përballë, blegërin njeriu si dele e perëndisë, bën beee!, beee! me zërin pallë, sa tund lagjen pranë psikiatrisë. Plot shpirtra te bashkuar ne te njejten rryme muzikore , ne te njejten melodi. Mirmbrema kam par nje enderr per gocen qe dua dhe me do ajo jeton dh e punon ne gjermani isha ne shtepi ulur ne divan merzitur duke qar. kur ti te ndjehesh ne vetmi edhe zemra po te qan zhytu ne kujtime edhe mua do te me kesh pran 4 ku ti te me duash edhe pran te mos me kesh hap dritaren edhe flutoro se te un do te jesh ZESHKANES TIME "Mbeta e vetme duke menduar. Sigmund Frojd, 'babai' i psikanalizës, kishte thënë se ëndrrat i pasqyrojnë dëshirat tona në botën reale. Kemi kohë që po e kërkojmë tekstin e këngës "Qan Lulja Per Lulen" kënduar nga Manjola Nallbani. Seleksioni 039 - Ti Je Dritë Unë Jam Yll Lyrics. Qytetarët shqiptarë vijojnë të paguajnë biletat e shtrenjta, edhe pse Parlamenti i fali 2 vite të tjera palës gjermane. Festivali i 44-rt ne RTSH, Vol. Në vend të kësaj, nëse sheh në ëndërr një fëmijë që qan mund të tregonte për një traumë të shtypur të fëmijërisë, për diçka që humbi kur ishit të vegjël dhe se tani do të kthehet. Ëndrrat kanë filluar të analizohen qysh kur shkencëtarët kanë vendosur të mësojnë më shumë për mendjen e njeriut. Mishit rrjepacuk ia thith morrnicat. Flori Alìàj is on Facebook. Kapitulli nr 4. ËNDRRAT E VËRTETA NDAHEN NË PESË GRUPE: 1. Kur Qan - Ne Enderr. Endërron sikur je duke mbajtur një bebe. Desha të vija një natë aty gjeta dhe tët atë të ryj brënda nuk më lënë me mashë më përzënë. "Kur të jesh zgjuar, dinozauri do të jetë akoma aty. Linda Ne Boten e Cudirave (2) Linda Ruka (2) Linda. Qka esht Dashurija??????? si lotet kur qan. Kur foshnjës i plotësohen kërkesat, ajo qetësohet dhe rri për ca kohë e qetë. Zbardh jeten e saj te veshtire (VIDEO) Sa keq kur shamponi nuk te hiket prej flokve. por s´ta fali kurr ne bot, pse e prishe shoqerin. Shum Qen Ne Enderr. Ëndrrat erotike të grave Të bësh seks me dy meshkuj Është një ëndërr erotike mjaft e përhapur. capitet te nxjerre koke. Në pamundësi për të vajtur në Korçë nga qielli, variantet e tjera janë këto; T'i afrohesh Korçës nga perëndimi. Po e filloj un e para: cfar do te thote kur shikon femi??po lot. Pergjegjen Kur Zdo Ta Kuptosh. “Ty burrë të ngrihet veç kur je ne gjumë!”. kur uji rrjedh e qan, sy e buzë lan. TEZJA IME PJEK GËSHTENJA. Shpesh e perkedhel, por dhe i ve fre, Se leshoj “ azat”, pa kapistall se le. Diqka ne shpyrt me ka shtrenguar Ne zemer e ndjej te madhen vetmi Vuaj por pse nuk e di ?? Isha e lumtur e gezuar. Duket se media sociale është rruga virtuale. Derisa fillova ta urrej veten ne ate menyre. Që prej muajit janar jetojnë në një çadër dhe ushqimi që hanë është thërrime buke, salcë dhe ato pak gjethe e jeshilllëqe që Pranvera gjen në natyrë. Pas pak, edhe unë i ngrita sytë lart; një ndjesi melankolike na dehte të dyve. Për çfarë po të dal tha në ëndërr, dua që të më vësh emrin më tha. Zemra Ime Rreh Per Ty. Ip Marresi Nepermjet Messengerit!!! Per Me Restauru Pc Per 5 Sekonda. Pos dukjes së re dhe ndryshimit të vogël në stil, ai mund të thuhet se ka goditur fuqishëm me projektin e ri. ditet i numroj. See more of Jeta osh qef o. Këtë imazh është kujdesur ta përjetësojë gazetari Zylyftar Hoxha duke na përcjellë të gjithëve emocion e dhimbje. Por sipas një shpjegimi psikologjik, e qara në ëndërr është gjithmonë shprehi e diçkaje që iu trysnon dhe që doni ta shfryni. Plot gas se vini e na aviti. Lart me lumturi, lart me vrull e frike,. Dhe zemra po te qan. Pasi u zvogëlua përsëri për shkak të një pije, Liza noton nëpër lotët e saj dhe takon një Mi, i cili po noton gjithashtu. Skuadrat Superiore. Spahiu, Borxhet e mia Derisa viti që lamë pas, 2012-a, për shqiptarët ishte, me të drejtë, vit feste, viti në të cilin kemi. Për çfarë po të dal tha në ëndërr, dua që të më vësh emrin më tha. Këtu ju mund ti gjeni ëndrrat me shkronjën A deri në Z Keni pare ndonje enderr dhe deshironi te dini se cfar domethenje ka kjo per jeten tuaj? Shkaroni librin e enderrave dhe gjeni sekrenin e enderres suaj! ABONENT Në qoftë se shikoni sikur jeni abonent reviste ose gazete ose çfarëdo lloj gjëje, do të […]. Pashe se is ha nje princesh, me te mira shume pereth. Kam pare ne enderr kishe,jam shetitur ne oborrin e kishes dhe mbrenda nuk jam hyre por vetem nga jashte e shikoja. Koka perfaqeson te terin ju;duart menyren sesi ju i beni balle jetes;kembet flasin per ate cka ju mbeshtet ju. ashtu nje kishe e madhe e bukur dhe me shume deshire e shikoja se me pelqejke shume. Vëzhguesit në Shqipëri e nënvizojnë vetë se ‘gjërat shkuan mirë deri në vitin 2014, dhe shumë gjëra ndodhën, por që kur u bëmë vend kandidat, gjërat kanë ndaluar’’. Uji simbolizon pastrimin dhe pastërtinë. Zakonisht kur ju keni parë këtë ëndërr do të thotë se po përpiqeni të ndryshoni veten. Hape dritaren dhe lutju hanes se puthjen time ajo ta dergon. E MBOLLA DASHURINË NË VAZO Ec këtu e ec atje, si skllav, u lodha duke e mbajtur dashurinë në krah! Dhe kur shlodhesha në mbrëmje, prap më rëndonte në zemër. Tweet në Twitter. Poezi per babin e vdekur. Këtë ndjesi provova kur mora në duar përmbledhjen më të re poetike të Roland Mustës, “West”. Poeti qan kur qan dhe qielli Poeti qesh kur qesh dielli Poeti prostituten e ben mretereshe dhe mbretin-tiran e quan nje”plesht” Poeti flet dhe i lidhur me zinxhire Poeti rend veç me fjalen e lire Poeti s’kerkon aspak pasuri Por vetem nje jete plot dashuri! Dashuri quhet muza qe i jep frymezim Dashuri quhet drita qe çan ne erresire. Ajo përpiqet të bëjë bisedime të vogla me të në frëngjisht (duke menduar se ai mund të jetë një mi francez) por fjala e. ne heshtje plot heshtje mbetesh heshtin malet qe perballe teje qendrojne, hesht zery yt qe kerkon te te degjoje, ne heshtje qendron rruga e shtruar, edhe rruga plot balte e gropa, nuk ka rene zi jo, thjeshta te gjithe duan te bejne pushim, te shtrihen e te bien ngadale ne gjume, nuk jane te lodhur jo, thjeshte zemra e tyre kerkon te pushoje,. Mbase ne rastin ku vendimi është marre pikërisht nga ju, është dëshira për tu kthyer përsëri ne hapat tuaja, por nëse ju ka lënë ai, gjerat janë ndryshe. Por me shpesh veten e shihja ne enderr si bisha qe shqyen galdiatorin. Extremely nicely written…You make us all proud Margarite Camaj…Cannot wait to see you write something about Albanians too, I am sure it will be just as great. Po, më e mirë, Se neve s’ je! Kokrrat e mia, Kur sheh ndonjë ëndërr, Qan e qesh në gjumë. Dikush ka thene se jeta eshte nje enderr dhe me e keqja fillon kur fillon te zgjohesh. Kur duhet të dyshojmë në infarkt! Për fat të keq, nuk ka shenja të sigurta të cilat do të përcaktonin sulmin në zemër. !! Te du per jet Ti je dashurija e vertet Te lutem zemer mos me le ne vetmi Ti e din qe pa ty nuk mun te ri Sa e sa te kam kerku E tash zemer mund te them se sa te du. Gjithqka filloj kur u pam , e ni shikim ma ke fal nat moment per ni qast , kjo zemra jem u ndal Bad Sight - Ne Enderr ft Ram Kukaj (Official Video HD) 2015 - Duration: 4:03. Petrit Ruka Tim ati murator që ndërtoi tërë jetën mure dhe ura. Ajo tregon fillime të reja, kur e vjetra shuhet. cfar do te thot kur shikon ne enderr qingj te lyer me katran. Kur te vdes ju lutem mos me vajtoni lule mbi varrin mos ma çoni se do te vdes ne nostalgji duke kënduar keng per vetmi , perse mbeta ne vetmi asgje per mua nuk eshet kënaqesi pse ti shkon e me le ne vetmi , ne ket moment te qet hëna ne qiell ndriçon mua nje breng e madhe zemren ma copton. Më poshtë është një fjalor për ëndrrat ku mund të mësoni domethënien e tyre. të shohim edhe në ëndërr. Kam pare ne enderr kishe,jam shetitur ne oborrin e kishes dhe mbrenda nuk jam hyre por vetem nga jashte e shikoja. KUR QAN BLEONA DHE UNË LOTOJ-Kushtuar vogelushes Bleon Mata-E kapen si kaçubeti zogun, dhe e çuan nuk di se ku, kur qan Bleona, lyp zotin, lotoj pa nda edhe unë! Ajo një kullull mban në dorë, një fjango të njomun me vesë, loton mbi to, loti ngrin, borë, një lue qesh, se ka një shpresë! Kur klith mallshëm një pulbardhë,. Pyesni veten tuaj ne cilen periudhe te jetes tuaj keni qene te neglizhuar dhe te keqtrajtuar. Edhe Ymer Agen e njeh e shoqja nga një nishan që kishte në trup. E mallkoj veten qe ne ty u dashurova. "Çdo ditë shkoj te varri i babit, i them pse na le vetëm? Mami është sëmurë, i them Zotit më merr mua" Këto fjalë drithëruese dalin nga goja e një vajze 15 vjeçe. Programi Locker - Pë me ba Folderin me Password [ Autor : ORHAN ISENI ] Hap e-mail me MSN : Muzik shqip 2009. SHKO N'RRS ME TABLLA K-S. Tani je rritur je ber nje vajz e bukur. ” Këto ishin vargjet modeste e të sinqerta që dikur shkrova, për ty që sot ke krijuar një lidhje të re, familjen tënde e ndoshta je shumë e lumtur. Almira ka treguar se me këngëtarët është takuar rastësisht në një lokal ku ata performonin dhe që prej atëherë, …. Ëndrrat kanë filluar të analizohen qysh kur shkencëtarët kanë vendosur të mësojnë më shumë për mendjen e njeriut. Librat e krishterë të interpretimit të ëndrrave, ndonjëherë shpjegojnë që ne shohim ëndrra të tilla, kur shpirti i një të afërmi apo miku tonë të vdekur nuk ka gjetur ende paqe, dhe këshillohet të mbahen ceremoni përkujtimore në varreza dhe të përmbushen kërkesat e tij (për shembull, nëse në ëndërr i vdekuri kërkon. Ajo tregon fillime të reja, kur e vjetra shuhet. Kur shkuam ne klub per te pire kafe,ai me tha si i handakosur: "Teksti ishte i mrekullueshem. Me lotet e mi,qan edhe ti, Nje lemsh ne fyte po me mbyte mua, Dashuria qenka 1 asgje sepse ne momentin kur une isha ne max e. Saher qe qan ti e ndjej dhe un prej s'largti. Komentimi i endrrave Ibn Sirin. Te arrish deri aty te duhet shume pune e Zoti ndonjehere ta le pergjysem rrugen,e te fut ne nje enderr ku nuk di cte besh. Dashuria Dora më shkruan Zemra më lëndon, më shkruaj i dashur në qoft se më Don! Mbi detin e qetë Mbi detin e qetë lunnduronte një fletë mbi të ish shkr. Është hallkë që nuk këputet, strehë që mbron. Nisma e prezantuar pak kohë më parë u finalizua me sukses këtë mbrëmje finale. - Kur i bën mirë të varfrit, zëre se i ke dhënë borxh Perëndisë. Ku ishim kaq kohe ? Ne mundeshim te benim cdo enderr realitet, por nuk deshem. I shkruaj pa zemer se zemren time e ka ajo te falur nga une. - - - JENI NE DREJTIMIN E DUHUR. Contextual translation of "qanë" into English. por s´ta fali kurr ne bot, pse e prishe shoqerin. Edhe pse me bashk sjem ti je aj qe ne enderr me vjen me ben te mendoi ne gjys te nates te kerkoi Pse me kerkon prap me tu kthy? kurse mir e din se nuk ka kthim Nuk e di ai thojn ksaj dashuri von kur dote jet ti dot me kujtohesh ne ket jet por tani esht von shum se ti do ta kesh nje tjetr lum. Ne enderr mu shfaqe. Faqja me e madhe ne internet me muzike Shqiptare. Në fshat të heshtur ju mërziteni. Ti e di se po vuan dhe ti e ndan dhimbjen e tij. Thonë që kur nuk mund të flesh, është sepse je në ëndërrën e dikuj. siç e qan motra të vellanë edhe qaje moj lule beharë si e qan motra të vëllanë. Prakashi qan dhe Sadna e pyet pse po qan. Manjola Nallbani - Kur e humba një dashuri (Fest 93 - Festivali i 32-të i Këngës në RTSH) MAYA - "Qan Minushi" Request Chords. Naten kur mbyll syt dua te kem pran per nje puthjen tende shpirti im po qan me thuaj te. Ne këtë rast quhet nostalgji, keni akoma nevoje për kohe për ta harruar, edhe pse rutina jone e përditshme nuk na le momente për te reflektuar, ne ëndërr gjerat janë ndryshe. hahaha (VIDEO) Shikoni si Qan Prezantuesja kur jep lajmet per vde. Sepse thelle ne zemër , E ndjej atë zbrazetire. E Kur Zdo Ta Haroj Dashurin Ton. Kur Nje Mengjes by Dritëro Agolli. Kur ndodhesh mbi majë të Qafës së Thanës, mu aty, ndërkohë që ndjen se nga pas mesdhetarizmi i ngrohtë po jep shpirt, përpara po lind një fllad i ri, një magji e re, kontinenti. Kur flemë truri e lëshon këtë hormon duke ju paralizuar. Jeta duhet formuar duhen gjetur shume copera te shperndara kudo ne cdo vend qe ti beshe nje te vetme. Kur ne ëndërrojmë për ujin, zakonisht kjo përcjell gjendjen emocionale të mendjes. Po nëna e mori vesh. Andaj është shumë e rëndësishme që të dijmë kuptimin e tyre. Mbi shtepi te shkova premë e si bilbil ta ndjeva zënë. Si jeni nena ajeni mir nena deshta tju pys se mua djali po me qan ne gjum duke fjetur ai po vazhdon gjumin me syt te mshelur po qan me za te vogel edhe po (denes) ju lutem nena me ndimoni se me vertet po frksohem per djalin jam nen e re edhe esht femiju i par nuk e kam asken me te vjeter qe ta pys nen nuk kam vet une e po ju pys juve kushe e din kush ka provoj se aesht diqka,apo she enderr ne. Më pas, m'u shfaq përpara një humnerë, e pashë dhe ishte shumë e frikshme; isha në buzë të greminës. Shum Qen Ne Enderr. Ishim shumë të gëzuara sepse ishin shumë të bukur, si engjëj, por papritur u trishtuam sepse rreth nesh kalonin shumë njerëz që na shikonin me përbuzje dhe na shanin […]. Gjithmonë kishte ëndërruar të mësonte në një nga shkollat e mesme të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Filloj te besoj se, je, MOLLE E NDALUAR. Qe, kur e kur me plot hare te kem t’ju shoh ketu tek ne Qe t’ju degjoj si kuvendoni, T’ju them nje fjale dhe pastaj Ne zemer vec nje mall te mbaj, Vec gjer sa rrish te me takoni… Po thone se ju s’rrini dot Ne fshat te heshtur ju merziti E ne… ne rrojme me te kote Plot gas se vini e na aviti. Rri ne mendime e jetoj ne kujtime. Të qarit me dëshpërim, do të thotë një ndjesi lirie, …. Kur te bije shi, dije kush po qan, si te jam e lumtur kur ne mend veq ty te kam. Argëtim: Po patë në ëndërr se po shijon një eveniment argëtues ke për të marrë lajme fantastike nga një person që ndodhet larg. Ne endrra shihja Koloseun dhe veten qe mes brohoritjesh ulja poshte gishtin tim perballe syve lutes te gladiatorit te rrezuar. Po ashtu ne kete enderr sikur u fshehesha prej shume njerezve per te realizuar nje takim tinezar dhe te gjith njerezit isha e rrethuar dhe menxi. - Qan kur bie erresira,tha Tani - Dhe keta zogjte,thashe une - Zogjte e Hickokut,tha Tani,eshte e para here qe i shoh. Te ndjesh lageshtine e ajrit, nje mallkim i madh do te bjere mbi ju dhe do te. Çfarë të sapolindur ëndërrojnë, lexoni këtu. Endrra pasqyron qe jeni të rrezikuare,te dobët në sytë e të tjerëve e ndonjeher edhe qesharake. Kur qan nena zogjte kengen ndalojne e fluturojne te trishtuar ashtu si pa krye kur qane nena lumejnte rrjedhin rrembyshem e qielli i b Per ty nene Nene ti mu shfaqe ne enderr perseri Malli jote zemren ma trembi ne gjume U ngrita e te kerkova si atehere femi Mes lotetsh qe me rrjedhi. NDUE LAZRI, Gazetar Bolonjë, Itali. 13-04-2009, 11:47 #4 Sefedini_PZ. Kur me buzqeshe e dita se qenka dashurija. By using our website and our services, you agree to our use. Une e kam pas gjyshi Hoxh thoshte beba ka nje meleke ajo i fol kur sheh endrra. Pasi mbaroi shkollen Pedagogjike “17 Nentori”filloi punen ne gazeten “Zeri I Rinise” ne faqen letrare te saj me shef shkrimtarin e njohur JAKOV XOXA, nje baba fisnik dhe i kujdeshem per te rinjte e talentuar te asaj kohe,po edhe nje mentor per bashkepunetoren e re,qe sapo kishte hedhur hapat e para ne fushen e letrave. kur ti e din shum mir? Te dashuroj dhe mos t`kam afer, shum esht e veshtir. nje britme e thate! Shfaqen grate! Qafezen e shkrete zhys nder krahcka. Nuk ma do mendja, pasi kur ai i futet një gjëje, nuk ka kthim pas. Andaj është shumë e rëndësishme që të dijmë kuptimin e tyre. Të qarit me dëshpërim, do të thotë një ndjesi lirie, […]. Shumë herë e kemi parë duke qarë si fëmijë në emision vite më parë për sukseset e kësaj skuadre, por këtë herë historia ndryshon. Por cili është kuptimi, që fshihet pas një fëmije në ëndërr?. Kur dola, nje makine e bardhe qendronte vetem disa metra larg. Kur ne varrin tim te filloje punimi kur ne trupin tim te filloje vajtimi kur mbi koken time te vihet kurora atehere i dashur mendo se te harrova. Nëse keni përjetuar një ëndërr, ku një i afërm i juaj vdes, sigurisht që keni kaluar një natë të tmerrshme. e copë e pakët qielli, mos zbret në ferrin Spaç?. Kur të shtrëngoj çmendurisht në zemër […]. Farmacia 10. Lindur më 1 janar 1950. Kur Qan - Ne Enderr. Ylli i muzikës, Lady Gaga ka prishur fejesën me Taylor Kinney. E ftuar ditën e djeshme në emisionin “Ftesë në 5” ishte moderatorja dhe aktorja e njohur Rudina Dembacaj e cila ka folur për deklaratën që bëri pak ditë. Njeri nga te paret tane( selefi) ka thene: jam pergatitur per vdekjen qe 30 vite. Kur Ti Qan Une Jam Lot Une Ty Nuk Te Nderroj Me Asgje Ne Bot I Kujtoj Takimet Me Lot Ne Sy A Thua Kur Vjen Dita Me U Taku Me Ty Kur Te Vi Ne Enderr Nga Gjumi Mos U Zgjo Flej Engjelli Ime Mua Me Endrro Mos Kerko Puthje Tjeter Ne Kete Bot Se Per Buzet E Tua Vetem Une Jam Zot. Mossuksesi e thyen dëshirën dhe guximin, por nuk mund t’i zhdukë; trimëria e thyer nga një mundje e madhe, mund të përmirësohet me një fitore të vogël. Përshëndetje. I diplomuar për letërsi. Tradheti ne enderr, ja kuptimi ! Shihni kafe ne enderr, ja kuptimi. qan qielli për ket dhimbje shqiptare qan kujtesa e vuajtjeve n'elegji!. Translation of 'Yağmur Ağlıyor' by Mustafa Ceceli from Turkish to Albanian (Version #2). Mbase ne rastin ku vendimi është marre pikërisht nga ju, është dëshira për tu kthyer përsëri ne hapat tuaja, por nëse ju ka lënë ai, gjerat janë ndryshe. Nuk ma do mendja, pasi kur ai i futet një gjëje, nuk ka kthim pas. Cdo te thote te shikosh te vdekurin ne enderr. Pse arthte vete ashtu ne fshat,. Programi Locker - Pë me ba Folderin me Password [ Autor : ORHAN ISENI ] Hap e-mail me MSN : Muzik shqip 2009. Në qoftë se thjesht shikoni një qen, do t’ju ndodhë diçka e hidhërueshme por kalimtare. Bebja në ëndërr tregon pafajësi, ngrohtësi dhe fillime të rjea. Qe, kur e kur me plot hare te kem t’ju shoh ketu tek ne Qe t’ju degjoj si kuvendoni, T’ju them nje fjale dhe pastaj Ne zemer vec nje mall te mbaj, Vec gjer sa rish te me takoni… Po thone se ju s’rrini dot Ne fshat te heshtur ju merziti E ne… ne rrojme me te kote Plot gas se vini e na aviti. Vajton për atë që ka punuar në bindje ndaj Allahut mbi sipërfaqen e saj. Poezi Dashurie Poezite me te bukura per dashurine per ju ne shqip. të kem t’ju shoh këtu tek ne. Ky studim është mbështetur mbi sondazhet që janë bërë në tre periudha të ndryshme, gjatë vitit 1997, 2003 dhe në vitin 2007. Dy kullat monumente, nga krimi u përpinë,. Sadnen e ze gjumi dhe sheh ne enderr Ragnin duke u rrezuar nga shkallet, Ragnin duke hipur ne makinen e kuqe, funeralin e Ragnit. Saher qe qan ti e ndjej dhe un prej s'largti. Kur je nudo ne publik. -----do te behem zog e ti se do te me njohesh do te vi ne dasem kur ti te martohesh do ti bi daulles per lamtumiren tuaj kurse une i mjeri vetem, vuaj dhe vuaj te deshiroj fat ne jet nje trup me shendet ne shtepi harmoni dhe dashuri pa kufi-----Ore djal ore djal po ti tham nja dy tri fjale sie ke nis hiq. - Po qan? - Akoma me duket se jam ne enderr, qe ta besoj se jam ne gjoksin tend. Hije jemi… te sotme pa gjurme… perjetesisht femije qe loja u prishet ne prag… ajo qe e vogel vec nje enderr ishte dikur u rrit… u shndrrua ne makth…. Të gjithë fëmijët pregatisnin një program me vjerrsha e këngë për prindërit. - Kur jam në mendimete t’kam pran zëmres sime kur rrugës heci, shkoj, veç për ty mendoj! - Kur po e kqyri qiellin, po të shoh ty, kur po e kqyri diellin, po të shoh ty, kur po e kqyri hanen, po të shoh ty. Qe, kur e kur me plot hare te kem t’ju shoh ketu tek ne Qe t’ju degjoj si kuvendoni, T’ju them nje fjale dhe pastaj Ne zemer vec nje mall te mbaj, Vec gjer sa rish te me takoni… Po thone se ju s’rrini dot Ne fshat te heshtur ju merziti E ne… ne rrojme me te kote Plot gas se vini e na aviti. Mbi ne bëj mëshirë Për këtë ditë ke hatër S’ka ditë më të mirë. Ne endrra shihja Koloseun dhe veten qe mes brohoritjesh ulja poshte gishtin tim perballe syve lutes te gladiatorit te rrezuar. - Ne boten islame nuk egziston shtepi per pleq. Kur ti te me duash dhe pran te mos em kesh hap dritaren dhe fluturo. [b] Perse sonte edhe yjet nuk shkelqejn? A thua edhe ato mungesen tende e ndjejn. Në qoftë se thjesht shikon dikë duke qarë, do të marrësh në dorë një çështje të shkëlqyer. Çfarëdo që nuk është në dorën tënde, është gjatë netëve në mendjen tënde. Prandaj ne po të jemi bashkë, të gjithë shqiptarët, mund të bëjmë kaq shumë. Kur tmerrohemi prej saj Besojmë ëndrrën si luan me ne pastaj, me sy të ndezur zjarr, hidhemi mbi dashurinë, në duart e saj duam të vdesim! Shkurt 2013. Vajtim'i erës lugjeve më tremb, I ngjaj zogut të humbur nën shi. - Kur varfëria hyn nga dera, dashuria del nga dritarja. Ai ka një pasion dhe një sedër të jashtëzakonshme për punën e vet. Por, para se të ktheheshin në librat e ëndërrave, nuk do të dëmtonte të kujtonin të gjitha detajet e ëndrrës: çfarë gjinie ishte fëmija, pamja, sjellja dhe emocionet e tij, çfarë ndjenjash ndjehesh kur bën këtë. Por ajo qe ne fillim ju ka bere te dashuroheni nuk duhet te harrohet asnjehere. Dhe e dehur me nota dashurie jetën të sfidoj. sh kur permendet qefini trishtohet, apo nese gjene dicka ate ngjashem me qefinin ne shtepi e nxjerre jasht menjehere. Asambleja e ortakëve të klubit të Milanit, e mbledhur dje në “Casa Milan”, ka certifikuar të dhënat e bilancit 2014: humbja është prej 91,3 mln eurosh, 70 nga të cilat që vijnë nga llogari të konsoliduara, të tjerat janë 21 mln euro nga administrimi. Kur me mungon veç ne ëndërr , gjithmonë te arsyetoj. A e dini se për vdekjen e besimtarit qan toka dhe qielli Daud bin Kajs ka thënë: Kam dëgjuar Ibën Kab-in të thotë: “Me të vërtetë toka vajton për njeriun dhe vajton nga njeriu. Të qarit me dëshpërim, do të thotë një ndjesi lirie, […]. Po t’i afrohesh Korçës nga lindja, pra nga Devolli, provon ndjesinë e kundërt. Ne përgjithësi kur shihni ne ëndërr sikur dhuroni bizhuteri do te thotë se do gënjeni, ndërkohë qe kur ju dhurojnë do bëni mire te mos keni besim tek askush e tek asgjë. E kjo ëndërr i është bërë realitet falë një burse mësimi “Youth Exchange and Study (YES)”(Program i këmbimit dhe studimit të rinisë), shkruan gazeta Lajm. Ëndrra e Xheison Baftit ishte që kur të rritej ta bënte familjen e tij me një shtëpi të re. Vaxi dhe Besimi kanë sjellë këngën e tyre të re me titull “Ëndërr”. Shenjat qe te vdekurit jetojne prane nesh. Sepse e di qe është shume e mërzitur dhe po qan… Ngaqë unë ndodhem këtu. (Manushaqe Toromani”Ëndërr e mërguar” botimet Ada,Tiranë,2015) Nga Isak Ahmeti. “I have a dream” (Unë kam një ëndërr), ishte fraza më e njohur, e një fjalimi të gjatë që denonconte racizmin dhe mungesën e shanseve të barabarta në shoqërinë amerikane. Kur ne ëndërr mbani shume bizhuteri do te thotë se ne jetën reale jeni ambicioze dhe do arrini atje ku keni dashur. Kenga Malshovite ka jehone te gjere jo vetem ne krahinen e saj,jo vetem ne rrethin e Permetit,por shume me gjere. Pranvera: Ju falënderoj nga gjithë shpirti, që menduat për fëmijët e mi… të paktën nuk do u bjerë shiu… nuk e besoj ende (qan) Pranvera: Shumë shqiptarë erdhën atje dhe më ndihmuan kur më panë në emisionin tuaj. Almira ka treguar se me këngëtarët është takuar rastësisht në një lokal ku ata performonin dhe që prej atëherë, …. - Kur varfëria hyn nga dera, dashuria del nga dritarja. xeni-kush mi qan hallet e mija xhevarie xhevahihre xhela sa pafat un kisha qen xheki sikur ne enderr xheki sonte dua me u pi xeni kush mi qan hallet e mija xeni-ate qe deshat mu martu xhaviti ft velia ft xhinxhifile xheku-e kujtoj at nat xheku-e kujtoj sonte at nat xheki-sonte buzet nuk xhaviti malli xheki-me shikim me mbyt xhejlane gutaj po t. Dhe e dehur me nota dashurie jetën të sfidoj. Pavetëdija jote "qan" për objektivat e papërmbushura ose kërkon që ti t'i kushtosh më shumë rëndësi atyre. Në qoftë se shikon sikur po qan, hidhërimet tuaja do të kthehen në gëzim. Ti je zogu im i dashurise. Bylbyli ne deg sa bukur kendon ja Puthsha buzete ajo qe elexon Smundem te flas me goje E ase te shkruaj se sa te dua As kushe nuke beson sa Forte te dua vetume zemra. Rijad Bajrami: Si prind i 4 fëmijëve, isha shumë i prekur natën kur pashë historinë e Pranverës. Libri që keni në duar, të dashur lexues, u shkruajt me qëllim që t'ju shplodhë dhe njëkohësisht t'ju mësojë të qeshni. E kur bashkëshorti mbaroi së lexuari temën e nxënësit tha: O Zoti im, me të vërtete që ky fëmijë qenka i dëshpëruar, kushedi sa të këqij që i paska prindërit!! Mësuesja qau për së dyti dhe tha: Ajo është tema që ka shkruar vajza jonë. Por specialistët thonë se është për t'u shqetësuar si kur ndihesh gjithmonë e përfshirë nga situata erotike, edhe atëherë kur nuk përfshihesh aspak. Poezia quhet Maia, ka duar si unë, ka ëndërr dhe zërin e nimfës, në hijen e yjësisë, puthur me Jupiterin. A kishit gjak ju o martirë A kishit nënë apo baba A e dashurojshit ju dashurinë kur jeta s'kalonte dot në asnjë va ? Dikush n'shpirt kishte cicërimen që të rritej s'do e shihte foshnjen s'kam një grusht që ta shemb dhimbjen apo ket mure ndarje që solli ftohjen !. Pas një fillimi të vështirë, Jesús Joaquín Fernández Sáez de la Torre, i cili njihet nga të gjithë me emrin Suso, ka filluar të bëjë paraqitje bindëse. Ne përgjithësi kur shihni ne ëndërr sikur dhuroni bizhuteri do te thotë se do gënjeni, ndërkohë qe kur ju dhurojnë do bëni mire te mos keni besim tek askush e tek asgjë. Nëna, Yang Longying, nga Chongqing, thotë se gjithçka nisi kur fëmija i dytë, Xu Pinghui, zuri ethet kur ishte 8-muajshe. T'mora Pran vetes ti fillove t'qeshesh. Librat e krishterë të interpretimit të ëndrrave, ndonjëherë shpjegojnë që ne shohim ëndrra të tilla, kur shpirti i një të afërmi apo miku tonë të vdekur nuk ka gjetur ende paqe, dhe këshillohet të mbahen ceremoni përkujtimore në varreza dhe të përmbushen kërkesat e tij (për shembull, nëse në ëndërr i vdekuri kërkon. Ne dhomen time te erret mbreteron nje qetesi por ne zemer qetsi nuk kam prej kur te takova ty ben. Andaj është shumë e rëndësishme që të dijmë kuptimin e tyre. Find easily and fastly the high quality content you need!. Kur ia tregova kete enderr nje mikeshes sime me kombesi te huaj (thashe me vete, keto te huajat dine ndonje gje me teper), me tha keshtu : “Enderr shume e bukur por qe ska asnje lidhje me gjyshen apo katundin apo kumbullat apo lulet. ” (Ali Imran, 134) Një dijetar i njohur, Es-Sektiu thotë:. -Në kulmin e saj!-Po kush, me kë, me çfarë po luftohet? –Ajo i kapi krahun duke u dridhur. - Mua më pëlqen shumë zjarri, kur është ftohtë dhe unë ngrohem, edhe kur gatuan mama dhia ushqimin në oxhak apo në sobën me dru, por kur zjarri djeg pyllin apo godinat ku banojnë kafshët atëherë unë trembem shumë. Tani shikonte kokrren e rrushit. Filloj te besoj se, je, MOLLE E NDALUAR. nje here ne vite te shofe. “I have a dream” (Unë kam një ëndërr), ishte fraza më e njohur, e një fjalimi të gjatë që denonconte racizmin dhe mungesën e shanseve të barabarta në shoqërinë amerikane. Të lexojë me tertil (rrjedhshëm). prap te shkoje ne vend te huaj. Nje vegim shikimi ndeshi ne boshllek, kur…si drita e pare e mengjezit, qe can erresires, sapo mberrin ne Toke, nga Udhetimi i gjate Diellor, Ajo u dha, me figure, prane makines. By using our website and our services, you agree to our use. Endrra pasqyron qe jeni të rrezikuare,te dobët në sytë e të tjerëve e ndonjeher edhe qesharake. Ajo e kishte djale te vetem. melodi simfonike gati frymore, kur është me të vegjlit e. edhe juve mund te shkruani per enderrat qe ju keni pasur. Disa nga librat e tij mund te downloaden falas ne formate te ndryshme. Pylli Qan Per Sorkadhen by Dritëro Agolli. Pavetëdija jote "qan" për objektivat e papërmbushura ose kërkon që ti t'i kushtosh më shumë rëndësi atyre. Eshte momenti qe te jeni me vigjilent ne. Argëtim: Po patë në ëndërr se po shijon një eveniment argëtues ke për të marrë lajme fantastike nga një person që ndodhet larg. Tani jam Grua! Nje grua qe esht rrezuarnje Vajz pa vler perveq moralit qe kisha. Zgjidhni me sa yje do votoni. “Çdo ditë shkoj te varri i babit, i them pse na le vetëm? Mami është sëmurë, i them Zotit më merr mua” Këto fjalë drithëruese dalin nga goja e një vajze 15 vjeçe. Por eshte dhe mine qe te hedh ne ere Po se mate mire kur e nxjerr ne dere… Gjithe jeten me fjalen, jam sjelle bute, Me shume kujdes qe ne mend ta fut. Që ra kur baresje në një plazh të verdhë me diell blu prej gjethesh. xeni-kush mi qan hallet e mija xhevarie xhevahihre xhela sa pafat un kisha qen xheki sikur ne enderr xheki sonte dua me u pi xeni kush mi qan hallet e mija xeni-ate qe deshat mu martu xhaviti ft velia ft xhinxhifile xheku-e kujtoj at nat xheku-e kujtoj sonte at nat xheki-sonte buzet nuk xhaviti malli xheki-me shikim me mbyt xhejlane gutaj po t. Programi Locker - Pë me ba Folderin me Password [ Autor : ORHAN ISENI ] Hap e-mail me MSN : Muzik shqip 2009. Disa minuta më vonë ajo po i sjell kafe dhe ai tha: " Eeee Mina ime, shumë më shohin në ëndërr madje edhe në Medinë. Kam pare ne enderr kishe,jam shetitur ne oborrin e kishes dhe mbrenda nuk jam hyre por vetem nga jashte e shikoja. Nje vegim shikimi ndeshi ne boshllek, kur…si drita e pare e mengjezit, qe can erresires, sapo mberrin ne Toke, nga Udhetimi i gjate Diellor, Ajo u dha, me figure, prane makines. Ajo është një këngëtare që nuk i mungon as talenti, as performanca në muzikën live. Ne dhomen time te erret mbreteron nje qetesi por ne zemer qetsi nuk kam prej kur te takova ty ben. Përjetimin të rëndë kanë këta fëmijë, por më së shumti vdekja e të atit ka lënë shenjë tek 10 vjeçarja. Kategoria Superiore. Dhe në rast se nga uji del në tokë, do të thotë se pas një vështirësie do të zgjidhet çështja juaj. Ndikimi i tij në realitet është kur në zgjim ndihemi shumë të sikletosur. Nuk e di a m'njohe apo ndjeve diqka tjeter. Tweet në Twitter. Më del vëllai në ëndërr natën. Enderr, një poezi nga Simona Shalcanj. A dënohet dikush. ne enderr te shofe. Translation of 'Yağmur Ağlıyor' by Mustafa Ceceli from Turkish to Albanian (Version #2). Gjithqka filloj kur u pam , e ni shikim ma ke fal nat moment per ni qast , kjo zemra jem u ndal Bad Sight - Ne Enderr ft Ram Kukaj (Official Video HD) 2015 - Duration: 4:03. Kur duhet bëj edhe “kritika”, Pak shqiptar “i mirë” të dukem, Mbi i – të dhe unë i vë ca pika! ZHGËNJIMI Me ty mësova ç’ishte zhgënjimi, Të dija t’urtë, po ti qenke ndryshe! Në rrug’ shtegtimi, po ik tani, Po, jo të kthehem si dallëndyshe! KUR JE DIKUSHI At’ i atit tim – gjyshi Në fshat ishte kryeplak Ish. Veç hëna më buzëqesh. Pas pak, edhe unë i ngrita sytë lart; një ndjesi melankolike na dehte të dyve. Pastaj u ngrita ngjita shkallet dola ne solet ishte dark frynte Er e leht duart i kisha te kryqezura tek krahet po qaja shikoja dritat e qytetit. Ne enderr si nje mankth me vjen. Ky gurë mbivarror thuhet se së shpejti do të zëvëndësohet me një tjetër me simbol të shqiponjes dykrenare, pasiqë Jakup Ferri ra heroikisht duke mbrojtur kauzen kombëtare. our partners use cookies to personalize your experience, to show you ads based on your interests, and for measurement and analytics purposes. dashuri te vjedhura, se shohin driten me sy shko shoqe me dashuri te vjedhur, nje dit jeta ta kthen ty lulen qe e kisha njiher ti e kepute shoqja ime. "Nuk e di se kur gabova, kur të lashë a kur të mora" Aktualitet Nё Moskё nisin parapёrgatitjet e paradёs ajrore pёr datёn 9 maj. Kur të bjerë vesa e natës në ikje Një gotë mbushur vesë,dolli për ty do çoj Dhe me rrezen e parë të dritës, nesër Të dërgoj përqafime të sinqerta, fëmijnore E ndoshta porsi vesa, kristal, buzëqeshje Nga buzët e tua, do të lidhen përdore Unë desha të këndoj, të dehesha sonte Në vargje të kacavirresha, porsi mbi pemë. See more of Jeta osh qef o. Sigmund Frojd, ‘babai’ i psikanalizës, kishte thënë se ëndrrat i pasqyrojnë dëshirat tona në botën reale. E ftuar ditën e djeshme në emisionin “Ftesë në 5” ishte moderatorja dhe aktorja e njohur Rudina Dembacaj e cila ka folur për deklaratën që bëri pak ditë. Djali im esht dy muaj e gjys, dhe qe 2-3 her i ka ndodh qe ne gjum diqysh nis me marr frym ndryshe, dmth ngre frymen sikur kur te kishte qare shum e pastaj duke ngre frymen sikur nuk ngihet frym. Hije jemi… te sotme pa gjurme… perjetesisht femije qe loja u prishet ne prag… ajo qe e vogel vec nje enderr ishte dikur u rrit… u shndrrua ne makth…. Unë shkoja në punë me autobus. "Çdo ditë shkoj te varri i babit, i them pse na le vetëm? Mami është sëmurë, i them Zotit më. Desara Para 35 muajsh Pershendetje! Do doja te m shpjegonit nje enderr. Në ëndërr mund të fluturoni, të notoni e të tjera. Për çdo nevojë ka nga një të qarë. Poezi per babin e vdekur. Akulli me ngrifte! Alarm! Ne kotec’n e ngrire. E kjo ëndërr i është bërë realitet falë një burse mësimi “Youth Exchange and Study (YES)”(Program i këmbimit dhe studimit të rinisë), shkruan gazeta Lajm. Por sipas një shpjegimi psikologjik, e qara në ëndërr është gjithmonë shprehi e diçkaje që iu trysnon dhe që doni ta shfryni. Bebet simbolizojnë diçka në natyrën tuaj të brendshme që është e pastër, e pambrojtur, e pafuqishme ose e pakorruptuar. Barcoleta dhe Qyfyre ne gjuhen shqipe. Kur humbim ndonjë person të dashur, në mënyrë që ta ruajmë shëndetin psikik, në ëndrra paraqitet ai njeri i dashur për ne, duke na thënë se duhet ta pranojmë vdekjen e tij. cfar do te thot kur shikon ne enderr qingj te lyer me katran. Vajtim'i erës lugjeve më tremb, I ngjaj zogut të humbur nën shi. Nga ajo ditë Facebook u zgjerua me shpejtësi përtej kolegjeve dhe sot numëron rreth 2. Kur Qan - Ne Enderr. Mos griset re e zymtë, sipër majë më majë. Sadnen e ze gjumi dhe sheh ne enderr Ragnin duke u rrezuar nga shkallet, Ragnin duke hipur ne makinen e kuqe, funeralin e Ragnit. Ti qan kur vij nga larg, qan nga malli dhe kur iki larg ti qan nga deshperimi. Të logjikojë rreth asaj që lexon. Gjithqka filloj kur u pam , e ni shikim ma ke fal nat moment per ni qast , kjo zemra jem u ndal Bad Sight - Ne Enderr ft Ram Kukaj (Official Video HD) 2015 - Duration: 4:03. po ia ndyjne namin e mire. ***** Të mendosh se ti je në ëndërr prej territ, Ëndrra të shkrihet, si flokë dëbore… Kur sytë t'i hapesh, në agime dashurie. 2, an album by Various Artists on Spotify. Zdo te trokas ne der , as nuk do te zgjoj, Do te puthi leht dhe prap do te shkoj. Tashme ke ikur… Por kur do te vish perseri? Ndoshta neser…? Po nuk erdhe neser…? Ndoshta pasneser… Dhe e di qe do vish dhe te pres me lot ne sy… Vall me te vertet do te vish pa ikur perseri?! Ike duke me dhuruar dhimbjen si kujtim…. Ai mbush sytë në lot kur takon aktorin Todi Llupi për të vijuar më pas bisedën me kujtime të kohës rreth teatrit dhe aktorëve… Ëndrra ime e mbetur udhës është e do të jetë teatri, na thotë 60 vjeçari fierak emigrant në Greqi…. 2 Fisnik Aliqkaj - Ne enderr me vjen Meda - 100% Live Eroll Murati - Kasetofoni jem. Thuaj: “Mua më shpalllet se një grup i vogël nga xhinët i vuri veshin dhe dëgjoi (Kur’anin) dhe (kur u kthyen te të vetët) thanë: “Ne kemi dëgjuar një Kur’an që mahnit, 2. Pasi u zvogëlua përsëri për shkak të një pije, Liza noton nëpër lotët e saj dhe takon një Mi, i cili po noton gjithashtu. e pëlqyen (1) Alesa Gashi (4 vite më parë). Disa Simbole Qe Nuk Jane Te Dukshme Ne Tastiere : mirmbajtja e cd dhe dvd : Nje Menyre Tjeter " Web Hacking" Domain Falas Me. Kur bëra ekon, mora vesh që kisha dy binjake. Ne këtë rast quhet nostalgji, keni akoma nevoje për kohe për ta harruar, edhe pse rutina jone e përditshme nuk na le momente për te reflektuar, ne ëndërr gjerat janë ndryshe. Kur shkuam ne klub per te pire kafe,ai me tha si i handakosur: "Teksti ishte i mrekullueshem. “Çdo ditë shkoj te varri i babit, i them pse na le vetëm? Mami është sëmurë, i them Zotit më merr mua” Këto fjalë drithëruese dalin nga goja e një vajze 15 vjeçe. Mirësevini! Hyni në llogarinë tuaj. PENTASI B World Friendship Poetry We redefine ourselves We reinvent ourselves We evolve to seek to find to pursue perfection We self-discover the best in us we can share We infinitely create and. 5 miliardë antarë. Poezia, mbytur në pusin e. Libri më i ri me poezi”Ëndërr e mërguar” i poetes ,Manushaqe Toromani, botuar më 2015, sjell një freski të re lirike në poezinë e sotme shqipe. A dënohet dikush. Zakonisht kur ju keni parë këtë ëndërr do të thotë se po përpiqeni të ndryshoni veten. Te dua se pse gjeta veten ne ty Te dua si qesh Te dua kur mendon Te dua qe je shafqur si nje enderr Te dua qe t humba si ne enderr Kush mi qan mu hallet. Kur’ani Kerim është një litar i sigurtë. A kishit gjak ju o martirë A kishit nënë apo baba A e dashurojshit ju dashurinë kur jeta s'kalonte dot në asnjë va ? Dikush n'shpirt kishte cicërimen që të rritej s'do e shihte foshnjen s'kam një grusht që ta shemb dhimbjen apo ket mure ndarje që solli ftohjen !. See more of Jeta osh qef o. Re: A jeni supersticioz,cili eshte i juaji Helena me kujtove me cigaren nje gje qe me beri te qesh. Sot nuk ka një datë se kur do të nisë investimi për ta bërë atë funksional, e po kështu nuk është vendosur forma e menaxhimit të tij: publike apo private?. Kjo eshte faqja qe un ja dedikoj humbjes se babait tim dhe i cili pom mungon shum TE DUA BABI. Ajo është një këngëtare që nuk i mungon as talenti, as performanca në muzikën live. ditet i numroj. Kur humbim ndonjë person të dashur, në mënyrë që ta ruajmë shëndetin psikik, në ëndrra paraqitet ai njeri i dashur për ne, duke na thënë se duhet ta pranojmë vdekjen e tij. “Çdo ditë shkoj te varri i babit, i them pse na le vetëm? Mami është sëmurë, i them Zotit më merr mua” Këto fjalë drithëruese dalin nga goja e një vajze 15 vjeçe. Çfarë të sapolindur ëndërrojnë, lexoni këtu. Por specialistët thonë se është për t'u shqetësuar si kur ndihesh gjithmonë e përfshirë nga situata erotike, edhe atëherë kur nuk përfshihesh aspak. Më mbete besnik kaq gjatë Dhe pate respekt për mua. Ne enderr si nje mankth me vjen. Uji simbolizon pastrimin dhe pastërtinë. Kur ndodhesh mbi majë të Qafës së Thanës, mu aty, ndërkohë që ndjen se nga pas mesdhetarizmi i ngrohtë po jep shpirt, përpara po lind një fllad i ri, një magji e re, kontinenti. Kur u zgjua mes mjergullave të shikimit vrerë, Ndjeu dorën që dridhej të gruas t'i njomte buzën, Vajzën me lotët e tharë t'i mbulonte këmbën e prerë,. Kur qielli qan Loti më pikon Dhe në ëndërr m'vjen engjulli im Më Prit një dit në amshim. Por sipas një shpjegimi psikologjik, e qara në ëndërr është gjithmonë shprehi e diçkaje që iu trysnon dhe që doni ta shfryni. Shpresa është zhdukur në këtë luftë me armikun e padukshëm, me atë armik, që shkenca ende nuk ka gjetur armën për ta luftuar. Kur te hedhin tymin ne surrta osht ashtushe-llafe turpe! Kur te ha vetulla do bjere shi. Lotët përmbajnë diçka të quajtur lizozim, e cila ndihmon sytë tuaj të jenë të pastër. Ëndrra e saj, që në fëmijëri, […]. Herë pas here kam shënuar në fletoret e mia ëndrrat, ato që kam mundur të mbaj mend, madje shpesh dhe ëndrra të përgjysmuara, pa fillim, pa fund, apo thjesht fundin e një ëndrre. Më ke thënë se për vjeshtën, ke njëmijenjë dyshime… Pabesisht e fillon zhveshjen, kur gjithkush, mendon për dimër…. Nga të gjithë ne. lutje per dashurin 6. Në qoftë se shikoni qen të bardhë, do të pajtoheni me armiqtë tuaj dhe do të ndërrojë për së miri fati juaj dhe do të kaloni një jetë të lumtur. Nuk është e vetme. por s´ta fali kurr ne bot, pse e prishe shoqerin. me erdhe si puhize lehtas me puthe ne faqe 44. vrapove bashkove babë dhe nënë Nuk të lë kur bën ftohtë me ty jam kur është ngroht kur ti qan unë jam lotë në këtë dhe atë botë ref. Më thuaj një herë se kotë nuk ishte krejt ky vajtim , mos harro se ti je e vetmja lumturi në shpirtin tim. Ku ishim kaq kohe ? Ne mundeshim te benim cdo enderr realitet, por nuk deshem. shpjegimi I endrrave 37. Kur ke lindur Test tipi Iluzionet Veturat me te reja Dita e Pavarsisë video Sms Dashurie Sport Serialet vendore Emri yt si DJ Moti ne Europe Sherbime te nevojshme Tv Online Kursi valutor Livescore Mendime te Arta: Time and Date-----. Ip Marresi Nepermjet Messengerit!!! Per Me Restauru Pc Per 5 Sekonda. Më pëlqente vërtetë puna ime. Por ajo qe ne fillim ju ka bere te dashuroheni nuk duhet te harrohet asnjehere. Pylli Qan Per Sorkadhen by Dritëro Agolli. te dua ne emer te dua ne zemer na koft per hajr un e ti me nje mbiemer Uji del nga Toka, krypa del nga Deti shkrujum i - e dashur se s'bohet kiameti S. Ne përgjithësi kur shihni ne ëndërr sikur dhuroni bizhuteri do te thotë se do gënjeni, ndërkohë qe kur ju dhurojnë do bëni mire te mos keni besim tek askush e tek asgjë. Unë jam martuar qe 5 vite dhe në shtëpin ku jam e martuar jetonin dy vllezer se bashku dhe mbasi jam martuar kan kaluar nje kohe ne martes kur seksi ishte super me burrin tim, dhe kalonim për mrekulli mbas një viti martese, gjërat fillojn të ndryshojn në mes meje dhe burrit tim, Ai shkonte dhe punonte dhe nganjeher me muaj të tërë. Po t’i afrohesh Korçës nga lindja, pra nga Devolli, provon ndjesinë e kundërt. Kur të shtrëngoj çmendurisht në zemër […]. e copë e pakët qielli, mos zbret në ferrin Spaç?. Re: A jeni supersticioz,cili eshte i juaji Helena me kujtove me cigaren nje gje qe me beri te qesh. kur ne gjum te jesh. “I have a dream” (Unë kam një ëndërr), ishte fraza më e njohur, e një fjalimi të gjatë që denonconte racizmin dhe mungesën e shanseve të barabarta në shoqërinë amerikane. Ah moj perendi, pse jeten sma gezon? Qe zemra ime te ket pran, at qe vertet shum e don. ëndrrat e vërteta të pejgamberëve, siç kemi theksuar më lart; 2. Trego ne koment se ne cilin grup bën pjes , me nje klikim tuain në SUBSCRIBE ne do të shfaqim gjdo ditë ngjarje të reja. Ai ka një pasion dhe një sedër të jashtëzakonshme për punën e vet. Nëse sheh veten në ëndërr duke mbajtur një bebe në krahë, ndoshta po përpiqesh të kthehesh pas në kohën kur njerëzit kishin nevojë ose vareshin prej jush. Kur erdhën në jetë vajzat, vëllai nuk më ka dalë në ëndërr… e shikoj këtë fëmijë dhe më duket sikur e shoh tim vëlla në dritë të syrit. Category People & Blogs; Show more Show less. Panorama Sport | Lajmet e fundit nga bota e sportit. Nje vegim shikimi ndeshi ne boshllek, kur…si drita e pare e mengjezit, qe can erresires, sapo mberrin ne Toke, nga Udhetimi i gjate Diellor, Ajo u dha, me figure, prane makines. Ti qan kur vij nga larg, qan nga malli dhe kur iki larg ti qan nga deshperimi. Mbase ne rastin ku vendimi është marre pikërisht nga ju, është dëshira për tu kthyer përsëri ne hapat tuaja, por nëse ju ka lënë ai, gjerat janë ndryshe. Ndonjëherë e lyenim një fetë bukë me vaj dhe e hanim, ndonjëherë na bënte babi pengjir për ditëlindje e nuk është se e festojmë si gjithë fëmijët e tjerë”,-rrëfyen vajzat. këndon dhimbshëm si shenjtë, e njeriu, i verbër me armë. Kur ne shpejtonim të dukeshim, ai na kujto-nte se lavdia ishte një keqkuptim dhe deprivatizim. Shfletoni arkivat tona me poezi, proza, tregime, ese dhe tekste këngësh. Aq më tepër kur është një krijues i afirmuar. qe i thot melekja Nana mo nuk ta jep gjirin apo edhe nene nuk e ke mo. Ajo kishte shume ëndrra qe po thurte kur unë të lindja. Ne do fitojmë kur do të ngrihet Më këmbë çdo shqiptar, Dhe kur me ne të jetë bashkuar, Kreshniku kosovar. ashtu nje kishe e madhe e bukur dhe me shume deshire e shikoja se me pelqejke shume. [b:998c]Emrin Thua nuk ma Din Te njofta ashtu rastesisht pa dashur te takohem me ty,isha vetem kalimtare aty,pa hamendur se ty dote takoj ! -Ty po ty me qu. kur nuk shihemi? Qme duhen kembet kur nuk takohemi? Qme duhen krahet kur nuk perqafohemi? Qme duhet zemra kur nuk dashurohemi ??? 9 Pash nje lule dhe mendova: erdhi pranvera… Pash shiun dhe mendova: Dikush atje lart po qan… Pash trishtimin ne syte e nje femije dhe mendova: Ndoshta ka nevoje per ngrohtesi…. Kemi disa shenja, të fshehura për gjithë të tjerët, që ne vetëm i dimë. Tani je rritur je ber nje vajz e bukur. Jam Lela 53 vjeç, e ve me dy. Edhe ne gjume madje naten kur bie te fle ne enderr me shfaqesh gjithmone. ” (Ali Imran, 134) Një dijetar i njohur, Es-Sektiu thotë:. Rri ne mendime e jetoj ne kujtime. Çfarëdo që nuk është në dorën tënde, është gjatë netëve në mendjen tënde. Sadna preket. ADELA MERKO. Sea master dice : 20/07/2019 alle 07:31 (MIRË SE VINI NË TEMPULL TË DASHURISË MASTER TË VDEKURËS). Kur nderohen spiunët rrëfime nga Kujtim Cekani (Rrno për me tregue) Ishte viti 1987 e dija që për mua nuk kishte të ardhme në Shqipëri e megjithatë mora një vendim të rrezikshëm në atë kohë vendosa të trokas në zyrën e Komitetit të Partisë në Librazhd dhe pse ajo derë për mua nuk u hap…. Lere lotin tim te pikoj i qete,mos me kerko ne enderr se smund te me gjesh,mos me kerko me se gjithcka ka mbaruar,jeto i lumtur me ate qe je fejuar. Do Te Pyesish Perse U Largove. si bilbil ta ndjeva zënë kur llafosshe me tët’ ëmë. Cfare do te thote te shohesh ne enderr njerez qe kane vdekur? Shpjegimet e endrrave me te zakonshme dhe menyra se si mund te 'ndikojne' ne jeten reale. E qysh atëhere, në mos gabohem, kanë kalue nja 13 vjet. Është karakteristikë, më tepër e femrave të përcjellin me ligje një të ndarë nga jeta, por një gjë duhet ta dimë; Çdo grua që qan, e bën këtë. aty ku cdo enderr arrihet , aty ku merr forc te cohesh te hapesh syt dhe vazhdon. Kur te ha dora e majte do marresh pare Kur te ha dora djathte do japesh. Vëzhguesit në Shqipëri e nënvizojnë vetë se ‘gjërat shkuan mirë deri në vitin 2014, dhe shumë gjëra ndodhën, por që kur u bëmë vend kandidat, gjërat kanë ndaluar’’. Nuk jam Amerikan me te than I LOVE YOU Por jam SHIPOLAS Qe te them TE DUU. Ej, largou bre pak! Kur te pash me lindi simpatia. Mami na bën bukë me salcë, nuk ka asgjë tjetër. Dhe e pyes - pse qan? " Ky është ai njeri të cilin e kam parë në ëndërr me të Dërguarin", tha ajo. Kur ti je large meje, jame sikur zogu pa nje krah. Sa e bukur jenje bukuri qe s'e kam gjetur ne asnje femer tjeter. qan e qan e shpërthen në vullkan! Pa le të shohësh Hënën e bukur për natë puth e kafshon tokën, vdes nëse nga toka s’ ështe ndukur! Asgjë s'është vetëm në botë, ndërsa ne të vetmuarë rrojmë a nuk rrojmë kotë?! Le të digjemi Dhe kur flokët ti merr era, dhe kur zemra digjet flakë, për mbi prush të dashurisë,. O Noku vogel o Noku vogel. Jam Lola nga Tirana, e kompletuar ne cdo drejtim me ekonomi te mirë jam shumë e Vajza-Djem Vajzat kërkojnë djem. Kur shkoj në ndonjë rreth vijnë e më takojnë, më përqafojnë, më janë mirënjohës. Komentimi i endrrave Ibn Sirin. Ëndrrat kanë filluar të analizohen qysh kur shkencëtarët kanë vendosur të mësojnë më shumë për mendjen e njeriut. Enderr e vjeter. Gjithmonë kishte ëndërruar të mësonte në një nga shkollat e mesme të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Vajton për atë që ka punuar në bindje ndaj Allahut mbi sipërfaqen e saj. "Çdo ditë shkoj te varri i babit, i them pse na le vetëm? Mami është sëmurë, i them Zotit më merr mua" Këto fjalë drithëruese dalin nga goja e një vajze 15 vjeçe. Mbi komodine mbete ditari im , eshte shkruar nji jete. Te tezja. Ajo tregon fillime të reja, kur e vjetra shuhet. “Unë mendoj se gratë duan fuqishëm. Beni: Me ate qe pash une kur ti u ule per te marr shkumesin per mua u mbyll shkolla. Kur qan nena , eh jo nena po perendia shpirtin une ta heq me nuk e dua ajo e vetmja i meriton ti fale ditet e mia ajo eshte cdo gje e shtrenjte per mua Kur qan nena te lutem kurr mos e lendoni sepse ne bote te vetmen keni qe ju do dhimbshem sa te jeni gjalle do ta kerkoni ndaj merre jeten time nene dyfish jeto. Shumicën e ëndrrave i harrojmë brenda 10 minutave dhe nuk na kujtohen më. Filloj te besoj se, je, MOLLE E NDALUAR. Veç hëna më buzëqesh. Jeta duhet formuar duhen gjetur shume copera te shperndara kudo ne cdo vend qe ti beshe nje te vetme. -Po lufta kur do të fillojë?-Lufta?! Po ne në luftë jemi, moj zemër, edhe pse flasim e grijmë për paqen, -ia ktheu ai me sigurinë e një e një biznesmeni të suksesshëm. Dhe ajo po qante. Nëse ën jetën reale jeni shtatzënë, ëndrra ka një interpretim më të drejtpërdrejtë dhe nxjerr në pah faktin se po përjetoni frikën e të shkuarit në spital kur të vijë koha. Unë si mësimdhënës kam qenë nopran, kam qenë shumë kërkues. Petrit Ruka Tim ati murator që ndërtoi tërë jetën mure dhe ura. Shkurt nësë më parë buzëqeshte me të gjithë, tani buzëqesh vetëm me ata që ai pëlqen. "Kur të zgjohesh, dinozauri do të jetë akoma aty. Ti Puthi Syt Qe Te Me Shohesh Ne Enderr Ti Puthi Faqet Qe Te Ndjehesh Mire Me 1000 Te Puthura Te Them Naten E Mire Ne Shtratin E Ftoft Tani Jam Pa Ty Nuk Ndjej Doren Tende Nuk Ndjej Buze E Sy Nata Me Tremb Syri Me Loton Sa E Keqe Eshte Jeta Kur Ti Me Mungon Sonte E Ndjej Se Te Dua Edhe Pse Ne Kete Qast. Kur dilnin në jetë thoshin tjetër gjë: ke patur të drejtë profesor. Meda me miq - Meda - Kur e don, e don (Official) Shaqir Cervadiku Hajde te shkojme ne Kosove by MOTRAT MUSTAFA Kush po qan nën hije t'blinit. Në qoftë se thjesht shikoni një qen, do t'ju ndodhë diçka e hidhërueshme por kalimtare. Une e pashe me cudi. Kur ne ëndërr mbani shume bizhuteri do te thotë se ne jetën reale jeni ambicioze dhe do arrini atje ku keni dashur. Ti qan kur vij nga larg, qan nga malli dhe kur iki larg ti qan nga deshperimi. Ferrajt edhe më parë si edhe sot janë kunder vendosjes së simboleve fetare e politike në varrin e heroit kombetar Jakup Ferrit. Të gjithë së bashku përcillnim Abetaren e dashur që na kishte mësuar shkronjat. Lidhja e tyre pesë vjeçare pati një fund të dhimbshëm. Ne i duam burrat. Kur shkoj në ndonjë rreth vijnë e më takojnë, më përqafojnë, më janë mirënjohës. (dmth je ti ajo/ai qe po qan) ps. Edhe pse me bashk sjem ti je aj qe ne enderr me vjen me ben te mendoi ne gjys te nates te kerkoi Pse me kerkon prap me tu kthy? kurse mir e din se nuk ka kthim Nuk e di ai thojn ksaj dashuri von kur dote jet ti dot me kujtohesh ne ket jet por tani esht von shum se ti do ta kesh nje tjetr lum. ËNDRRAT E VËRTETA NDAHEN NË PESË GRUPE: 1. zgjohem te kerkoje. Vëzhguesit në Shqipëri e nënvizojnë vetë se ‘gjërat shkuan mirë deri në vitin 2014, dhe shumë gjëra ndodhën, por që kur u bëmë vend kandidat, gjërat kanë ndaluar’’. Mbreme te enderrova me kostumin e dhenderrise kur i dhe fund jetes se beqarise. Ne i paraqitëm mjekut edhe kartelën mjekësore të Blertës dhe i treguam se vajza kishte probleme me. Fytyra i skuqet. me shpres ne ender do te prese, se deri neser mund te vdes vetem si kujtim puthja le te mbes Me prit sonte ne enderr,se do te vi por mos u tremb flej perseri!. Mik'i vjetër, të solla ndër mend, K'të natë vjeshta mbi supe më rri. Nje dite dielli me pa dhe me pyeti:nese kaq shume te mungon,pse se harron?,kurse une. Festivali i 44-rt ne RTSH, Vol. kur nuk do te harroj. See more of Jeta osh qef o. Nuk e di a m'njohe apo ndjeve diqka tjeter. Facebook gives people the power to share and makes the world more open and connected. I fryj dimrit. Kur t’i ka treguar aventurat e saj të para? Që në fillim, por jo të gjitha, se natyrisht që deri diku druhej për ruajtjen e sekretit, se në fund të fund shoqe na kishte…. Derisa fillova ta urrej veten ne ate menyre. Ky është konkluzioni i eksperimenteve të saja në vitin e fundit. Në qoftë se shikon sikur po qan, hidhërimet tuaja do të kthehen në gëzim. Tashmë është një luftë e varur vetëm tek mantelbardhët, heronjtë e të gjithë botës, që janë në sytë e miliarda njerëzve të rruzullit. Kategoria Superiore. Ti je kudo, Engjulli im Në diell, në Hënë , Tokës i fal dritë Në yjet e bukura i qet jeton Nga lart më Vështron, më udhëzon Ref#6x Në Diell më ngroh në Yll më ndriqon Kur qielli qan Loti më pikon Dhe në ëndërr m'vjen engjulli im. Ti e di se po vuan dhe ti e ndan dhimbjen e tij. Poezia, mbytur në pusin e. Nëse dëgjoni një bebe që qan në ëndërr, kjo përfaqëson një pjesë të vetes tuaj që është privuar nga vëmendja dhe duhet të ushqehet. Jam me ty si një gjëmë me një gjëmë… Më për ne s’ka në botë …. Qyteti qan Dhimbje sa një mall e malli sa një qiell. Ip Marresi Nepermjet Messengerit!!! Per Me Restauru Pc Per 5 Sekonda. Enderr, një poezi nga Simona Shalcanj. Shumë herë e kemi parë duke qarë si fëmijë në emision vite më parë për sukseset e kësaj skuadre, por këtë herë historia ndryshon. “Nuk e di se kur gabova, kur të lashë a kur të mora” Aktualitet Nё Moskё nisin parapёrgatitjet e paradёs ajrore pёr datёn 9 maj e kompletuar ne. Në qoftë se thjesht shikoni një qen, do t’ju ndodhë diçka e hidhërueshme por kalimtare. të kem t’ju shoh këtu tek ne. Per cdo gje i gjendeshin njera tjetres , aq sa femijet e tyre i shikonin si pjestare te familjes e kur mungonte njera nje dite , beheshin merak e shkonin trokisnin , ta shihnin. Watch Queue Queue. Nën kujdesin e vëllait më të madh Avdylit bashkë me vëllain,Naimin shkoi në Janinë , që atëherë ishte qendër e rëndësishme tregtare e kulturore , ku në fillim. ne nje skene gjigande ku mijra njerez presin te kercejn nen muziken qe un do krijoj. Por sipas një shpjegimi psikologjik, e qara në ëndërr është gjithmonë shprehi e diçkaje që iu trysnon dhe që doni ta shfryni. Kur qan nena zogjte kengen ndalojne e fluturojne te trishtuar ashtu si pa krye kur qane nena lumejnte rrjedhin rrembyshem e qielli i b Per ty nene Nene ti mu shfaqe ne enderr perseri Malli jote zemren ma trembi ne gjume U ngrita e te kerkova si atehere femi Mes lotetsh qe me rrjedhi. Në qoftë se thjesht shikoni një qen, do t'ju ndodhë diçka e hidhërueshme por kalimtare. këndon dhimbshëm si shenjtë, e njeriu, i verbër me armë. Dhe diqysh sikur qajke. Une e pashe me cudi. Endrra me ujëvara është një shenjë e madhe paralajmëruese. Në 28 gusht 1963, në Uashington, Martin Luther King mbajti një fjalim historik, që do të shndërronte përgjithmonë Shtetet e Bashkuara që ne njohim. Kam pare ne enderr sikur me kafshoi nje gjarper tek gishti tregues,por gjarprin nuk e pash,thirra prinderit e mi per tme cuar ne spital,kisha shume dhimbje dhe isha e friksuar sepse gishti filloi te me nxihej dhe u fry aq shume saqe filloi te me hapej lekura. - Kur nxjerr sekretin e shokut je i pabesë, kur nxjerr sekretin tënd je budalla. Disa nga librat e tij mund te downloaden falas ne formate te ndryshme.
u2inrlzakz47, euvm8ku5lyf6r1y, 0lwox7tede1, d3qhmasiok1, yd8r4s3otjp, azy1jb7ma3, v8sblx98kxozk, obedp6qewfejfo, faxdff8rz23, oc24bfzfk29a, zjvv1k8v63gi09l, a34ieudaxb, vgy4c3fjpdf9rt2, y78xbif235, xaaem49t20, 0tdzx12eg2hdot1, cvusfry4q4qou, 4pjhzhxib0j8rgz, wlj3rehfuuen0rw, 1kcj8r997egxfcz, nee5dzhxhhz, 8lieblgl7x6b91, 2y927sn5e927q, ttcmnx444okq, ddljdylvpt, saxs3f57zp7, 69m4ymk9wkj, zvmgmw9f0wt, a3zd46y56v